Cu ce asociem fotoliul rulant?

Octombrie 28, 2008 la 11:07 am | Publicat în Cum ne vad ceilalti, Invata sa ma accepti!, Noi si ei, Problemele noastre | Lasă un comentariu
Etichete: ,

Multi oameni cred ca a fi in fotoliu rulant este ceva inspaimantator, care stirbeste demnitatea celui ce il utilizeaza. Aceasta se intampla datorita faptului ca fotoliul rulant este GRESIT asociat cu imaginea cersetorilor, a neputintei, a unei boli incurabile greu de suportat etc.

Mie, aceasta confuzie imi creeaza mari probleme: de cate ori ies din casa sunt umilita, sunt considerata nedemna si neputincioasa, sunt dispretuita pentru felul in care ma deplasez.

Toti cei ce gandesc astfel nu pot intelege, ca din fotoliu rulant eu pot gati, pot spala si calca rufele, pot face curat in propria locuinta, pot iesi cu prietenii, pot studia, pot desfasura o multime de activitati si pot obtine venituri financiare prin munca prestata.

Cu mine totul e ok; neputinta oamenilor de a ma intelege e problema. Cum o rezolvam?

Michi Mihaescu

Lasă un comentariu »