Ziua Internationala a Voluntarilor – 5 decembrie

Decembrie 5, 2011 la 6:53 am | Publicat în Ganduri | Lasă un comentariu

In anul 1985 Organizatia Natiunilor Unite a declarat ziua de 5 decembrie Ziua Internationala a Voluntarilor, sarbatorita de atunci in intreaga lume.

Voluntariatul este o forma de donatie doar ca, in acest caz, nu se doneaza bani sau obiecte, ci se doneaza timp. Intr-o asociatie non-profit, voluntariatul inseamna o retea de prieteni, in care prietenia nu poate fi convertita in resurse personale, ci in rezultatele obtinute de intreaga echipa de proiect, in beneficiul asociatiei si societatii.

Astazi, adresez un sincer MULTUMESC tuturor celor care pe parcursul acestui An International al Voluntariatului ne-au motivat, ambitionat, incurajat si sustinut sa mai scriem o fila importanta in istoria Asociatiei IHTIS.

„Cea mai mare recompensă pentru munca unei persoane nu este ceea ce primeşte ci, ceea ce devine datorită ei”.

Mihaela Mihaescu

Lasă un comentariu »