Pregătiri pentru Ziua Europeană de Combatere a Discriminării – 5 Mai

Martie 26, 2012 la 8:49 am | Publicat în Anunt important, PLEDOARIE PENTRU AUTONOMIE, Proiecte IHTIS | 3 comentarii

„Anul european al îmbătrânirii active şi al solidarităţii între generaţii” poate fi pentru Asociaţia IHTIS o oportunitate de a-şi continua pledoaria pentru normalitate, integrare socială, unitate în diversitate.

Cu prilejul Zilei Europene de Combatere a Discriminării (5 Mai), Asociaţia IHTIS în parteneriat cu Dorohoi News intenţionează organizarea unui eveniment public în Dorohoi, în cadrul Proiectului „Solidaritate fără vârstă” derulat pe tot parcursul anului 2012.

Deocamdata contăm pe participarea membrilor IHTIS şi a elevilor Centrului Şcolar pentru  Educaţie Inclusivă – Gura Humorului, care vor prezenta repertoriul pregătit pentru Festivalul Folcloric „Dobroge, Mândră Grădină” ed.2012, ce va avea loc pe litoral în perioada 3 – 9 iulie.

Muzica, dansul, poezia, desenele, arta manuală sunt modalităţile prin care elevii cu şi fără dizabilităţi pot veni în faţa publicului dorohoian.

De asemenea, ne bucurăm de susţinerea Dlui ROBERT LUPAŞCU, profesor la Şcoala nr.5 Dorohoi – care a acceptat să susţină demersul nostru, domnia sa având experienţa unor acţiuni similare.

Adresăm rugămintea tuturor celor dispuşi a se alătura acţunii propuse să ne contacteze prin E-mail michi_mihaescu@yahoo.com în perioada următoare, până cel târziu vineri, 20 Aprilie 2012.

Cu multumiri,

1. Pana acum au luat decizia sa ni se alature, anuntandu-ne prin mail:
    – Asociatia Culturala „VIS DE ARTIST” Botosani – prin dna. prof. drd. Catalina Constantinovici, http://www.wix.com/visdeartist/visdeartist
    – Scoala Nr.5 Dorohoi – prin Dna Prof. Lavinia Saviuc si Dna Prof. Carmen Lepărdă.
    – Trupa “One two step” – prin Cosmin Vatamanu
    – APC, Centrul EUROPE DIRECT Botosani – prin Dl. Radu Cajvaneanu
    – Scoala „Mihail Sadoveanu” Dumbravita-Ibanesti – prin dna invatatoare Luminita Fulga.
    – Prof. Corneliu Drescanu – Dumbravita – Ibanesti
    – Scoala nr.3 Vorniceni – prin dna invatatoare Marinela Mihai.
    – Trupa de Teatru „PAROL” din Botosani – prin Alex Mighiu
    – Cosmina Aparaschivei

VA MULTUMIM.

2. Trupa „One two step” doreşte să fie alături asociaţei-ihtis şi o să fim prezenţi la acest eveniment cu unele momente coregrafice.