ASOCIATIA IHTIS – 8 ANI DE ACTIVITATE IN DOMENIUL SOCIO-CULTURAL

August 5, 2012 la 6:34 pm | Publicat în Invata sa ma accepti!, Si tu poti! | 1 comentariu

In urma cu 8 ani – 5 august 2004, in lumea ONG intra cu modestie un nume nou -IHTIS. Incet-incet, indeosebi prin mediul online, ne-am facut simtita existenta si an de an toate problemele pentru care am pledat si-au gasit rezolvarea.

Am cunoscut oameni deosebiti ce ne-au impulsionat sa urmam calea cea dreapta, dar si oameni care percepandu-ne gresit misiunea, ne-au judecat dupa cum au crezut de cuviinta… Cert este ca nimeni nu a trecut pe la IHTIS fara a dobandi un mic progres personal.

Este dificil sa schimbi mentalitati, este neplacut sa te opui unei situatii discriminatorii atunci cand in viziunea tuturor „normalitatea” este sinonima cu marginalizarea, iar sediul unui ONG este locul de unde „izvorasc ajutoarele”.

La IHTIS, ajutorul solutionarii oricarei probleme personale rezulta din dorinta, vointa si corectitudinea propriei implicari. Cand toate acestea exista, apare si OMUL dispus a desavarsi scopul propus – voluntari, colaboratori, parteneri carora acum, in zi aniversara, LE MULTUMIM.

Chiar si vacanta fiind, activitatea IHTIS continua: ne intalnim, discutam, faptuim, imbunatatim ceea ce se poate, astfel incat peste un an sa fim putin mai bogati in proiecte cu care sa ne mandrim.

… si nazuintele noastre nu se opresc aici..

1 comentariu »